• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,064 soru

644 cevap

92 yorum

168 kullanıcı

Orcik nasıl yapılır?

0 oy

Arkadaşlar ben orcik'i çok seviyorum nasıl yapıldığını bilen birisi var mı?

Kolay mıdır zor mudur

sanırım diğer adı da cevizli sucuk veya köme.bazı yörelerde bu isimle anılıyor.

Hiç orcik yapan yada yapanı gören var mı aramızda cool

teşekkürler...

9, Aralık, 2013 Nasıl Yapılır kategorisinde Niyazı tarafından soruldu
12, Aralık, 2013 Master tarafından yeniden etikenlendirildi

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Niyazi bey,


image

 

Elazığ'ın meşhur ürünlerinden olan; doğallığı, lezzeti ve kış gecelerinin aranan yiyeceği olan "Orcik"; yapımı oldukça zahmetli ve sabır isteyen bir üründür.

Harput yöresinde özenle yetiştirilen üzümün toplanmasıyla başlar orciğin serüveni

Daha sonra toplanan üzümlerin temiz torbalara konularak salk adı verilen teknelerde sıkılarak şırası alınır.Bu şıra Dağlardan çıkartılan özel  bulamaç toprağıyla % 0,3 oranında karıştırılarak büyük kaynama kazanına taşınır sonra iyice kaynayana kadar altının ateşi yakılır. Bu esnada kazanın üzerine çıkan tortu kevgirle alınarak şıranın durulması sağlanır. Bu renk bozukluğunu önler ve Orciğin parlaklılığını arttırır.Şıra iyice kaynadıktan şıranın bir kısmı başka bir kazana alınır. Burada şıranın soğuması beklenir. Bu arada şıra tekrar soğuyacak ve tekrar kaynatılmak üzere ocağın yeniden yakılması gerekecektir.

Aldığımız şıranın % 10’u kadar ekstra un, kaynatılmaya başlamadan soğumaya bırakılan ılık şıra ile karıştırılarak livinç denilen karışım hazırlanır. İyice karıştırılan Livinç tülbentle süzüldükten sonra diğer kazanda kaynamaya başlayan şıranın içerisine yavaş yavaş dökülüp bir yandan da egiş dediğimiz uzun saplı aletle sürekli karıştırılarak bulamacın kazanın dibine yapışması engellenir.Bu şekilde şıra,bulamaç haline gelinceye kadar kaynatılmaya devam edilir. Artık sıra iplere özenle dizilmiş ve ağaç dallarına bağlanmış cevizleri hazır olan bulamaca batırmaya gelmiştir. İpe dizilmiş cevizler bulamaca 5 veya 6 kez bandırılarak güneşte kurumaya bırakılır.

Genelde Ekim ve Kasım aylarında yapılan orcik gevrek ve lezzetli olması için güneşte kendi halinde kurutulur. Ayrıca orciğin padişahı olarak bilinen köpük orcik dediğimiz rengi beyaz olan orcik ise cevizlerin batırılması aşamasına kadarki sürecin tamamlanmasının ardından bulamaç, çırpıcılarla iyice çırpılır. Bu çırpma neticesinde bulamaç renk değiştirerek bembeyaz köpük haline gelir. Daha sonra cevizler bu çırpılan bulamaca arzu edilen kalınlık oluşuncaya kadar batırılarak köpük orcik elde edilmiş olur.

Oymaağaç (Pekinik) Köyü'nün Hiçbir katkı maddesi,glikoz,aroma,su vb.. gibi Orciğin Özelliğini bozacak hiçbir madde kullanmadan Saf üzüm kullanılarak 1.sınıf Kalitede Orcik Üretimiyle Elazığ Orcik Piyasasındaki yeri herkesçe bilinir.
 

image

 

9, Aralık, 2013 spillover (2,210 puan) tarafından cevaplandı
...