• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,064 soru

644 cevap

93 yorum

169 kullanıcı

Seccade olmadan namaz kılınır mı?

+1 oy
Selam arkadaşlar. Herkesin yorumuna saygı duyarım ce açığımdır. Ancak dini konu olduğu için yorumdan ziyade bilgisi olan cevap verirse sevinirim. Seccade olmadan namaz kılınır mı? Kılınmasının şartları ve konu hakkında bilen ya da uzman birinden cevap gelirse çok memnun olurum.
10, Şubat, 10 İslam kategorisinde Mahmut Oruç tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Seccade Olmadan Namaz Kılınır Mı?

Seccade olmadan namaz kılınır mı? Sorunuzun cevabı, aslında ayet ve hadislerle işaret edilmektedir. Temiz olmak suretiyle Allah yeryüzünü tüm Müslümanlara temiz bir mescit kalmıştır. Yani seccade olmadan namaz kılmak, dinen sakıncalı bir durum değildir. Ancak evdeki imkanların en iyisini değerlendirerek, temiz bir seccade üzerinde namaz kılmak daha iyi olacaktır.

İmkanlar değerlendirilerek en iyisine ulaştıktan sonra, imkan çerçevesinde her yerde namaz kılmak mümkündür.

Seccade olmadan nasıl namaz kılınır?

Seccade olmadan namaz kılacak kişi kendi montu ya da kazağı üzerinde namaz kılabilir. Yine bu durum, imkanlara bağlıdır. Kişinin çıkartarak seccade yaptığı kıyafeti hem temiz olmalı hem de o kıyafeti çıkardıktan sonra namaz kılacak kişiyi çıplak bırakmamalıdır.

Bunun dışında büyük ağaç yapraklarının seccade yapılması mümkün olabilir. Ya da ağaç altında, çimenlik yerlerde, bir kaya ya da beton üzerinde veya temiz toprak üzerinde namaz kılınabilir. İslam dini ”zorlaştırmayın kolaylaştırın" buyuruyor. Bu buyruğa uyarken imkanların değerlendirilmesi de gereklidir.

Kolaylıklar İçin Örnekler

İslam dini ibadet konusunda kolaylık sağlamasına başka bir örnek verecek olursak, abdest almak için temiz su bulamadığımız yerde toprakla teyemmüm yapılmasını örnek gösterebiliriz. Aynı şekilde toprağın da bulunmadığı yerde duvar ya da kayaya ellerin sürülerek teyemmüm abdestini almak mümkündür.

Bunun yanı sıra namaz kılarken kişinin fiziki ve sağlık durumları dikkate alınıp, ayakta namaz kılmayacak kişilerin oturarak namaz kılması, oturarak kalamayacak kişilerin ise yatarak namaz kılmasına dahi müsaade edilmektedir.

Tüm bunlara baktığımızda eldeki imkanlar değerlendirildikten sonra, namaz kılarken seccade yoksa imkanlar çerçevesinde diğer alternatifler değerlendirilir.

13, Şubat, 13 Master Uzman (30,690 puan) tarafından cevaplandı
...