• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,143 soru

659 cevap

93 yorum

208 kullanıcı

İğne ya da Aşı olmak abdesti bozar mı?

+1 oy
Selamün aleyküm. Aşı/iğne yaptırmak abdesti bozar mı? Sonuçta tedavi amaçlı oluyorum. Kan yok sadece aşı ve iğne yaptırmaktan bahsediyorum. Şimdiden teşekkür ederim
10, Şubat, 2020 İslam kategorisinde Serdar Arslan tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

İğne yaptırmak abdesti bozar mı? Sorusunun cevabı

Aleyküm selam. İğne yaptırmanın abdesti bozup bozmadığını hakkında bazen farklı görüşler olsa da, temel görüş yine yaptırmakla birlikte kan çıkması durumunda abdestin bozulacağıdır. Sizin sorunuz da ise kan olmadığını görmekteyiz. İğne yaptırdıktan sonra kan olmaması durumunda, abdestiniz bozulmaz.

Ancak iğne ile bile olsa kan çıkması halinde, abdest almak işi garantiye almak olacaktır. Cübbeli Ahmet Hoca ve farklı imamlar, iğne ya da aç olduktan sonra kanın çıkıp dağılmaması durumunda abdestin bozulmadığını belirtmektedir. Lakin abdestle farz bir ibadet yapılacaksa, riske atmamak adına tekrardan abdest almanız daha faydalı olacaktır. Abdestiniz bozulmamış olsa dahi efendimiz sav. ”Abdest üzerine abdest nurdur” hadis-i şerifini buyurmaktadır.

Kimi İslam alimlerine göre iğne yapılan yerden kan akması dahi, enjektörün ucundaki iğne ile çıkacak az bir kan dahi abdesti bozar açıklaması yapmaktadır. Kanın tekrar iğne yoluyla vücuda iade edilmesi halinde de, bu hüküm değişmemektedir.

Deri ya da adale altına iğne vurulması ve kan çıkmaması halinde, abdestin bozulmayacağı hükmü de vardır. Özetle genel hüküm iğne yapılan yerden kanın akıp dağılmaması ve bir kez silmekle geçmesi durumunda abdestin bozulmayacağı şeklinde olsa da, böyle durumlarda yine de abdest almak ibadetin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

13, Şubat, 2020 Master Uzman (30,690 puan) tarafından cevaplandı
...