• Kayıt
Hoşgeldiniz, üye olmadan da soru sorabilir,cevap yazabilirsiniz!

1,064 soru

644 cevap

92 yorum

168 kullanıcı

Kurumuş yaprakları kesmek - bitki bakımı

0 oy
Kurumuş yaprakları kesmek - bitki bakımı

Merhaba, evde ortamındaki süs bitkilerinin kuruyan yapraklarını kesmeli miyiz?

Bunları kesmek çiçeğe zarar verir mi? Sararmış solmuş yapraklar üstünde mi kalmalı?

tşkr.
16, Aralık, 2013 Nasıl Yapılır kategorisinde Melike tarafından soruldu

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Lütfen soruyu küçük harflerle yanıtlayınız.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Birkaç yazımda sararan yaprakları kesmemelisiniz diye tavsiyelerde bulunmuştum. Bugün meseleye biraz açıklık getirmek istiyorum.

İnsanlar çiçeklerinin hangi yapraklarını kesip atar?
En fazla sararan yaprakları keserler. İkinci sırada hastalıklı ve bitli yapraklar var. Üçüncü sırada çürüyen yapraklar.. Dördüncü sırada sağlıklı oldukları halde beğenilmeyen yapraklar (bunlar ya güdük kalmış gelişememiş, ya çok eski ve küçük ya da yırtılmış yapraklardır).. Beşinci sırada aşırı yapraklanmış bitkilerde ferahlatma amaçlı olarak kesilen yapraklar..

Hiç düşünmeden hangi yaprakları kesmeliyiz?
Hastalıklı yapraklar (fazlaca bitlenmiş, te4mizlenmeyecek durumdaki yapraklar dahil). Çürümüş yapraklar. İyice sararmış ve kurumaya yüz tutmuş yapraklar. Bunları hemen kesebiliriz.

Hangi sararan veya kötü görünen yaprakları kesmemeliyiz, niçin?
Bitkiler her bir parçalarıyla tek bir sistemdir. Hatta yanlarda gelişmiş yavrular bile o sisteme dahildir. Sararan yapraklar bile.. Siz eğer zamansız keserseniz bitkinin tamamına zararı olur.

Sararan yapraklarda dokular sağlamsa bitki o yapraklarda depolanmış olan enerjiyi ve besini geri çekmektedir. Bundan dolayı hemen kesmemelisiniz. İyice bozulmalarını beklemelisiniz.

Estetik amaçla bazı yaprakları kesmek istiyorum. Çünkü sinirlerimi bozuyor. Ne yapacağım?
Bu durumda size aşağıdaki sınırları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Gerekli yaprak sayısı bitkiden bitkiye değişir. Aşağıda son limitleri yazmaya çalıştım. Bir iki yaprak daha az olsa sakıncası olur mu, bilemem.

Her bir yaprakta ne gibi büyük işler döndüğünü görebilseydik kesmeye koparmaya elimiz varmazdı.

Özet olarak ölçü şu: Yaprakların özelliğine göre, yaprakların depoladığı besin ve enerji oranına göre sayıya dikkat edilmeli. Ne kadar çok enerji, o kadar az yaprak bırakabilirsiniz. Ama yapraklar ne kadar nazenin ve zayıfsa (barış çiçeğinde olduğu gibi) o kadar çok yaprak gerekir. Bazen de bitkinin cüssesine ve yaprağın gerekli büyüklükte olup olmaması düşünülebilir. Mevsim de önemli. Sonbaharda veya kışın dinlenmeye çekildiği için yapraklarının bir kısmını terk etmiş olan bitkilerde, ilkbaharda yeni gelişim başlarken eski yapraklarda fazlaca eksiltme yapabilirsiniz çünkü bünyede (aşağı ve kök kısmında) fazlasıyla besin ve enerji depolanmış durumdadır ve onlar yeni yapraklarda kulanılacaktır.

Aşağıdaki sayılar aynı kökten gelişmiş olsa bile her bir ana dal ucunda veya her bir gövde / rizom ucunda olmak üzeredir.

Difenbahya: Tek gövdeden ibaret difenbahyada en az 2 tam gelişmiş yaprak. Aynı kökte fazla dallı ise, bu durumda her dalda en az 1 tam gelişmiş yaprak.

Barış çiçeği: En az 6 yaprak. Aynı kökte fazla kardeşliyse, her birinde en az 4 yaprak diye düşünülebilir. Bu bitkide yapraklar çok zayıftır ve bünyenin ihtiyacını olan besini enerjiyi depolamada yetersizdirler. Onun için çok yapraklı olursa daha sağlıklı olur, daha iyi gelişir. Yaşlı barış çiçeklerinde rizom besin deposu olmuştur. Yine de çok fazla yaprağa ihtiyaç duyar. Her şeyiyle hassas bir bitki. Yaşlı bile olsa, toprak değişiminde kökleri zedelemek, yaprakları azaltmak gibi hatalar sonucunda uç kısmı ölür, yanlardan yeni yavrular üretir onlar hızlı büyür. Bir hata üç dört yıllık emeği söndürür, her şey sıfırdan başlar. Kolayca öldüremeseniz de bütün güzelliğinin sönüp yeniden başlamak gibi bir özelliği var.

Dua çiçeği türleri: Bunlar çok farklı özellik taşırlar. Yapraklara pek güvenmeyip köklerde fazlaca besin enerji bulundurur. Bunlarda her şey köklerin sağlığındadır. Tek kökten ara sıra yan sürgün dallar uzatır, beklenmedik hızla ve beklenmedik cüssede gelişim gösterir. Toplam hepsini tek dal gibi düşünebilirsiniz. Toplamında en az 4 yaprak kalabilmeli.

Antoryum: En az 4 yaprak. Kökten fazla kardeşliyse her birinde en az 3 yaprak olmalı. Bu şekilde antoryum yetiştirmek pek estetik görünmüyor. Ama antoryum sağlığı için yaprak sayısı önemli. Beş dallı ise, kalabalık yapraklı olmasın güzel görünsün diye her dalda 1 adet yaprak bırakmak bitkinin sağlığını, dengesini bozar. Devamlı çiçek açtığından dolayı yaprak sayısı bunda büyük önem taşır. Her bir yaprak iyi bir besin ve enerji deposudur.

Devetabanı: En az 3 yaprak..

Ağaç begonyası, paşaçadırı, reks begonyası: En az 3 yaprak.

Kauçuk: Hiç dokunmayın. Kesilen yerler fazlaca süt akıtır bu daha fazla can sıkıcı bir şey. Yapraklar kendiliğinden düşerse düşer. Düşmezse kesmeyin, koparmayın. Eğer kesmekte inat ediyorsanız her dalda en az 3 yaprak kalmak üzere yaprak sapının yaprakla birleştiği yerden kesin. Akan süt diğer yaprakları, dalları ve çevreyi lekelemesin diye dikkat edin. Kalan kısa sap zamanla kendiliğinden düşecektir.

Japon şemsiyesi: Eğer yapraklar bozulursa saplarını dipten kesmeyin. Saplar yemyeşil oldukları sürece kalabilmeli, çok önemli. Zarif uzantılı tepe şemsiyeleri bozulursa sap ucundan kesin. yeşil sap fotosentez yapıp bitkiyi beslemeye devam eder. Saplar aşağı doğru sarardıkça sararan yeri kesersiniz. Dipten kesmeye acele etmeyin. Hem çirkin görünmüyorlar.

Aşk merdiveni: Her bir kökte en az 2 olgun yaprak kalabilmeli. Bozulan yaprakları dipten değil de en çirkin yerlerinden kesin. Bu bitkinin böyle bir hassaslığı var. Yoksa kök kısımımın ölme ihtimali yüksektir.

Guzmanya: Hiçbir yaprağı kesmeyin. Sadece uçlardan kurudukça kuru yerleri kesin.

Amarillis: En az 4 yaprak; sağlı sollu eşit olarak. Mesela 2 sağda, 2 solda..

Klivya: En az 8 yaprak.. yine sağlı sollu eşit, dörder dörder..

Kurdele çiçeği: Her an her şey olabilir diye düşünerek köklerde daima özel su ve besin depoları oluşturur. Bütün yaprakları yok etseniz bile bir şey değişmez.

Yukardaki ölçülere göre dikkatli olun. Çirkin filan diye yaprakları azaltırken aşırıya kaçmayın. Yoksa bitkilerin gelişimlerine, sağlıklarına, savunma mekanizmalarının işleyişlerine büyük zarar vermiş olursunuz. Başka tür bitkileri de siz yukardaki benzerlerine göre kıyaslayıp sonuç çıkarabilirsiniz.

 

18, Aralık, 2013 Master Uzman (30,690 puan) tarafından cevaplandı
...